Książki logopedyczne dla dzieci: Wsparcie w rozwoju mowy i komunikacji

Książki logopedyczne dla dzieci: Wsparcie w rozwoju mowy i komunikacji
Autor Aniela Kowalczyk
Aniela Kowalczyk02.03.2024 | 4 min.

Książki logopedyczne pomagają w terapii Ćwiczenia logopedyczne wspierające rozwój mowy Zabawy i gry logopedyczne usprawniające mowę Książki logopedyczne poprawiające wymowę Literatura logopedyczna rozwijająca komunikację Materiały logopedyczne wspomagające logopedę

Książki logopedyczne pomagają w terapii

Książki logopedyczne są nieodłącznym elementem pracy logopedy z dzieckiem. Zawierają szereg ćwiczeń i zabaw usprawniających rozwój mowy oraz komunikacji. Wspomagają diagnozę i terapię zaburzeń mowy u najmłodszych.

Logopedyczne publikacje książkowe pozwalają na kontynuację ćwiczeń w warunkach domowych, co wzmaga efekty terapii. Rodzice lub opiekunowie mogą samodzielnie wykonywać z dzieckiem zadania zawarte w książkach logopedycznych. Utrwalają w ten sposób umiejętności kształtowane podczas wizyt u logopedy.

Ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne

Książki logopedyczne zwykle zawierają zestawy ćwiczeń oddechowych, fonacyjnych, artykulacyjnych i prozodycznych. Usprawniają one narządy mowy oraz kształcą prawidłowy tor oddechowy. Regularne wykonywanie tych ćwiczeń jest kluczowe dla postępów w terapii logopedycznej.

Ponadto publikacje te wyposażone są w ilustracje ułatwiające zrozumienie pozycji narządów mowy. Zawierają też opisy poprawnego wykonania poszczególnych ćwiczeń, tak by rodzice mogli je poprawnie odtworzyć w domu.

Ćwiczenia logopedyczne wspierające rozwój mowy

Najbardziej typowe książki logopedyczne to te, które koncentrują się na ćwiczeniach wspierających ogólny rozwój mowy. Zawierają materiały do pracy z dziećmi, u których występują:

 • opóźniony rozwój mowy
 • dyslalia, czyli wady wymowy
 • zaburzenia mowy o podłożu neurologicznym

Ćwiczenia logopedyczne dobierane są indywidualnie do potrzeb i możliwości dziecka. Można wyróżnić kilka rodzajów materiałów wspierających terapię logopedyczną w tym zakresie.

Ćwiczenia oddechowe, fonacyjne i artykulacyjne

Są to podstawowe zestawy ćwiczeń kształcących prawidłowy tor oddechowy, fonację, sprawność narządów artykulacyjnych i prozodię. Regularne ich stosowanie buduje bazę do dalszej pracy nad rozwojem mowy.

Zabawy dźwiękonaśladowcze

Książki logopedyczne zachęcają do zabaw, podczas których dziecko odtwarza dźwięki z otoczenia. Naśladuje dźwięki zwierząt, pojazdów, instrumentów muzycznych, odgłosy przyrody. Buduje w ten sposób słuch fonemowy i świadomość językową.

Czytaj więcej:Książki, które uczą mówić: Wskazówki dla rodziców

Zabawy i gry logopedyczne usprawniające mowę

Atrakcyjną formą terapii logopedycznej są gry i zabawy angażujące dziecko. Wspierają rozwój mowy, pamięci, uwagi, myślenia i koncentracji. Uczeń ćwiczy umiejętności językowe nie zdając sobie sprawy, że pracuje.

Zabawa jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała - książki logopedyczne wykorzystują tę zasadę.

W publikacjach logopedycznych znajdziemy między innymi:

 • gry planszowe utrwalające poprawną wymowę głosek
 • zabawy rozwijające słownik czynny i bierny
 • historyjki obrazkowe i opowiadania stymulujące rozumienie mowy

Tego rodzaju gry i zabawy angażują zmysły dziecka, co ułatwia przyswajanie nowych treści i automatyzację poprawnych wzorców mowy.

Rodzaj gier i zabaw logopedycznychWpływ na rozwój mowy
Gry fonogesty pomagające wywołać głoskiUsprawniają narządy artykulacyjne
Układanki ze zdjęciami i obrazkamiPoszerzają zasób słownictwa
Zagadki dźwiękowe rozwijające fonemowy słuchRozwijają świadomość językową

Książki logopedyczne poprawiające wymowę

Osobną kategorię publikacji logopedycznych stanowią te poświęcone konkretnym zaburzeniom mowy, jak:

 • seplenienie
 • sigmatyzm
 • rotacyzm
 • lambdacyzm itd.

Zawierają materiały do terapii tych konkretnych deficytów. Ćwiczenia dobrane są tak, by wyeliminować błędy i ukształtować prawidłowe wzorce artykulacyjne.

Ćwiczenia pozycji narządów artykulacyjnych

Omówione są trudne artykulacyjnie głoski, pokazane pozycje narządów mowy. Zamieszczone są też opisy poprawnej realizacji głosek i wskazówki dotyczące pracy nad nimi.

Zabawy utrwalające prawidłową wymowę

Są to między innymi: wyliczanki, rymowanki, zagadki, historyjki obrazkowe zawierające ćwiczone głoski. Mają za zadanie utrwalić w mowie spontanicznej poprawną artykulację i wyeliminować nieprawidłowości.

Literatura logopedyczna rozwijająca komunikację

Niektóre książki logopedyczne skupiają się przede wszystkim na doskonaleniu rozumienia mowy i ekspresji werbalnej. Adresowane są do dzieci z opóźnionym rozwojem mowy, afazją, autyzmem, zespołem Aspergera.

Zawierają materiały stymulujące rozwój komunikacji - doskonalące umiejętność nadawania i odbioru komunikatów językowych. Można w nich znaleźć między innymi:

 • ćwiczenia rozumienia poleceń
 • historyjki obrazkowe
 • zabawy rozwijające słownictwo

Takie publikacje logopedyczne pomagają dziecku lepiej funkcjonować w codziennych sytuacjach komunikacyjnych i rozwijają mowę.

Karty pracy logopedycznej

Są to materiały graficzne zawierające obrazy, zdjęcia, piktogramy, symbole. Można z nich korzystać na zajęciach, by wzbogacić proces terapii i uatrakcyjnić go.

Książki logopedyczne wspomagające logopedę

Odrębną grupę publikacji logopedycznych stanowią poradniki metodyczne dla logopedów. Zawierają sprawdzone pomysły do pracy z dziećmi, gotowe scenariusze zajęć, karty pracy do wydruku.

Są praktycznym wsparciem dla specjalistów pracujących z małymi pacjentami. Pozwalają urozmaicać spotkania, wzbogacać warsztat pracy i podnosić jej efektywność.

Podsumowując, książki logopedyczne są niezbędnym elementem wspierającym terapię logopedyczną. Zarówno logopedzi, jak i rodzice powinni z nich korzystać, by osiągać jak najlepsze efekty w pracy z dzieckiem.

Podsumowanie

Książki logopedyczne są niezastąpionym elementem terapii logopedycznej. Zawierają materiały do pracy z dzieckiem - zestawy ćwiczeń, zabawy, gry. Wspierają diagnostykę i leczenie zaburzeń mowy. Umożliwiają kontynuację terapii w warunkach domowych.

Książki logopedyczne dla dzieci dobierane są stosownie do potrzeb i możliwości małych pacjentów. Znajdziemy w nich ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, artykulacyjne, materiały rozwijające rozumienie i ekspresję mowy. Są cennym wsparciem zarówno dla logopedów, jak i rodziców pracujących z dzieckiem.

5 Podobnych Artykułów

 1. Bezpieczeństwo na każdym kroku, czyli kapcie antypoślizgowe
 2. Prezentowe inspiracje dla 13 latki - Co kupić na urodziny?
 3. Gry i rozrywki dla dorosłych: Recepta na udany wieczór pełen śmiechu
 4. Eksperymenty dla 8 latka - Rozwijaj ciekawość swojego dziecka
 5. Luksusowy wypoczynek w Karpaczu - Hotel 5 gwiazdkowy Karpacz
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Aniela Kowalczyk
Aniela Kowalczyk

Jako założycielka portalu poświęconego rozwojowi dzieci, moim celem jest oferowanie wsparcia rodzicom i opiekunom na ich niezwykłej drodze wychowania. Z wykształcenia psycholożka dziecięca, z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w pracy z rodzinami, łączę naukowe podejście z głęboką empatią. Na mojej stronie znajdziesz praktyczne porady oparte na aktualnych badaniach dotyczące edukacji, zdrowia emocjonalnego, zabawy oraz rozwijania kreatywności dzieci. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły