Jesienne ubrania dla przedszkolaka: Jak wybrać na chłodne dni?

Jesienne ubrania dla przedszkolaka: Jak wybrać na chłodne dni?
Autor Aniela Kowalczyk
Aniela Kowalczyk20 lutego 2024 | 4 min

Jesienne ubranie przedszkole to ważny temat dla rodziców przygotowujących garderobę dziecka na chłodniejszą porę roku. W artykule przedstawię praktyczne wskazówki jak odpowiednio dobrać ubrania, aby maluch był ciepło ubrany do przedszkola, ale także podczas zabawy na dworze oraz spacerów. Omówimy materiały, dodatki zwiększające komfort noszenia ubrań oraz konkretne modele bluz, kurtek, butów itd. Być może zainspiruje Cię to do kreatywnych zakupów.

Kluczowe wnioski:

  • Wybierz ubrania z materiałów termoodpornych, np. polaru
  • Postaw na wygodę - luźne spodnie z dobrym fasonem
  • Kurtka powinna chronić przed wiatrem i deszczem
  • Buty na zimno z wkładką termoizolacyjną
  • Czapka i szalik obowiązkowe przy niskich temperaturach

Jak dobrać ubrania na jesień

Wybierając jesienne ubrania przedszkole dla dziecka, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z którego są wykonane. Powinien być ciepły i oddychający, np. polar, frotté lub welur. Warto też postawić na warstwowość ubioru, wygodę i swobodę ruchów.

Podstawą garderoby na chłodne dni będą bluzy z polaru lub wełny, swetry z golfem oraz spodnie dresowe. Do tego koniecznie ciepła bielizna termoaktywna, skarpety z wełny lub bawełny oraz bielizna termoaktywna.

Ubrania stosowne do pogody

Należy dobierać ubrania stosownie do temperatury i warunków pogodowych. Jeśli jest słonecznie i powyżej 10 stopni Celsjusza, wystarczy polarowy sweter i spodnie dresowe. Przy mrozach do -10 stopni trzeba już ubrać cieplejszą kurtkę puchową, szalik, czapkę i rękawiczki.

Kiedy pada śnieg lub deszcz, dziecko potrzebuje nieprzemakalnych spodni oraz kurtki z kapturem wykonanej z softshellu lub membranowego materiału. Dobrze, by buty miały cholewkę lub były za kostkę, aby nie nasiąkały wodą.

Co warto wziąć do przedszkola

Do szatni w przedszkolu warto zostawić praktyczną torbę lub plecak z kompletem ubrań na zmianę. Oprócz standardowych części garderoby jak bielizna, skarpety, dresy, także kapcie i lekki sweterek, by dziecko mogło się przebrać, gdyby przemokło na dworze.

Pamiętajmy też o identyfikatorach z imieniem i nazwiskiem malucha wszytych w etykietki ubrań. Ułatwi to rozpoznanie rzeczy w przedszkolnej szatni.

Nie trzeba zostawiać w przedszkolu kurtki ani butów, najlepiej je codziennie zabierać do domu i suszyć, by nie powstały zacieki i nieprzyjemny zapach.

Ziołowe woreczki

Warto wszyć do ubrań dziecka małe woreczki wypełnione suszonymi ziołami, np. lawendą. Dzięki temu ciuchy będą pachnieć przyjemnie i odstraszą mole.

Czytaj więcej:Trendy dla nastolatków - Nowoczesne fryzury młodzieżowe na topie

Na co zwrócić uwagę przy zakupach

Jesienne ubrania przedszkole powinny być przede wszystkim dobrze skrojone z myślą o małym, aktywnym dziecku. Liczy się wygoda i swoboda ruchów, dlatego postawmy na luźniejsze fasony i miękkie, elastyczne tkaniny.

Zwróćmy uwagę na to, by bluzy i swetry miały nieuciskające ściągacze z bawełny przy rękawach i dole oraz gładkie szwy od wewnętrznej strony. Sprawdzajmy też zamki - nie powinny drapać skóry dziecka.

Rodzaj odzieży Cechy
Kurtki zimowe nieprzemakalne, z kapturem, lekkie wypełnienie
Czapki z daszkiem i chowanymi uszami
Szaliki z miękkich włókien, nie uciskające

Postawmy też na popularne marki odzieży dziecięcej, które specjalizują się w wygodnych, funkcjonalnych ubraniach na różne pory roku.

Jakie materiały są odpowiednie

Jesienne ubrania przedszkole powinny być wykonane z materiałów, które zapewnią komfort cieplny, ale też nie będą krępować ruchów ani podrażniać delikatnej skóry malucha. Sprawdzą się tu:

  • Polar - ciepły, miękki i lekki materiał
  • Frotté - przyjemny w dotyku i chłonący pot, np. bluzy
  • Softshell - elastyczny i wodoszczelny, świetny na kurtki
  • Wełna merino - niezwykle ciepła i antybakteryjna
  • Flanela - miła dla skóry, nadaje się na koszule i piżamy

Te tkaniny spełnią oczekiwania zarówno pod względem komfortu noszenia, jak i ochrony przed niskimi temperaturami czy opadami.

Jak ubierać dziecko na spacer

Idąc z dzieckiem na dłuższy spacer jesienią, oprócz standardowego ubrania zawsze warto zabrać dodatkową kurtkę lub pelerynę przeciwdeszczową. Przydadzą się też nieprzemakalne kalosze oraz czapka z daszkiem lub parasolka przeciwsłoneczna przypięta do wózka.

Jeśli spacerujemy po parku czy lesie, gdzie bywają kałuże, ubierzmy dziecko w buty gumowe lub glany, a do tego nieprzemakalne spodnie. Przy mrozach nie zapomnijmy o czapce, szaliku i rękawiczkach.

Praktyczna odzież turystyczna

Świetnie sprawdzają się funkcjonalne kurtki, spodnie i buty turystyczne przystosowane do zmiennych warunków pogodowych. Są wodoodporne, ale też oddychające i nie krępują ruchów.

Jak chronić ręce i nogi przed zimnem

Aby uchronić małe rączki przedszkolaka przed wychłodzeniem, wybierajmy kremowe ocieplane rękawiczki np. z polarki lub grubsze wełniane z cienką podszewką. Ważne, by były nieco za duże i pozwalały na swobodne poruszanie palcami.

Z kolei na wychodzenie na dwór sprawdzą się ciepłe rajstopy z wełny lub bawełny, do tego buciki za kostkę. Można też kupić nakładki na buty ocieplane watoliną lub puchiną gęsi.

Jeśli maluch szybko marznie na nogi, na noc warto zakładać mu piżamę z długimi nogawkami i skarpetki, a przykryć kołdrą i ciepłym kocem.

Podsumowanie

Dobierając jesienne ubrania przedszkole, kluczowe jest, by były wykonane z ciepłych, przyjemnych w dotyku materiałów jak polar czy frotté. Powinny też zapewniać swobodę ruchów i nie uciskać. Ubierzmy malucha warstwowo, dostosowując strój do temperatury.

Pamiętajmy też o praktycznych dodatkach - kaloszach, rękawiczkach, czapce chroniącej uszy i daszku osłaniającym oczy. Wówczas spacer, nawet przy kapryśnej pogodzie, będzie bezpieczną i radosną zabawą. Dzięki temu wrócimy do domu pełni pozytywnych wrażeń.

Najczęstsze pytania

Do przedszkola warto wyposażyć dziecko w ciepłą bluzę polarową, sweter z golfem, spodnie dresowe, skarpety z wełny lub bawełny. Przydatne będą też czapka, szalik i rękawiczki na wyjście na dwór. Pamiętajmy o praktycznych identyfikatorach w etykietkach ubrań.

W deszczowe lub śnieżne dni wybierzmy nieprzemakalną, oddychającą kurtkę z kapturem np. softshellową. Do tego kalosze chroniące przed mokrymi nogawkami i rozchlapującą się wodą. Niezbędne będą też rękawiczki i czapka z daszkiem.

Dobrym rozwiązaniem są ocieplane rękawiczki z miękkiego polaru lub wełny merino, które nie krępują ruchów. Na nogi wybierzmy grube skarpety oraz buty turystyczne lub tzw. „ciepłe glany” sięgające za kostkę. Można też kupić specjalne wkładki ocieplające do obuwia.

Przyda się lekka, składana peleryna przeciwdeszczowa, mały parasol chroniący przed słońcem i deszczem przypięty do wózka oraz pipeta z wodą i chusteczki nawilżane. Z myślą o pikniku lub przekąsce warto też spakować mały plecaczek z prowiantem i kocykiem.

Sprawdzone marki to m.in. Absolutum, Boboli, Kubotki czy Superkids. Mają w ofercie funkcjonalne, wygodne ubrania z przyjaznych skórze materiałów, które świetnie zdają egzamin w codziennym użytkowaniu. Szeroki wybór znajdziemy też w sklepach internetowych.

5 Podobnych Artykułów

  1. Bezpieczeństwo na każdym kroku, czyli kapcie antypoślizgowe
  2. Prezentowe inspiracje dla 13 latki - Co kupić na urodziny?
  3. Gry i rozrywki dla dorosłych: Recepta na udany wieczór pełen śmiechu
  4. Eksperymenty dla 8 latka - Rozwijaj ciekawość swojego dziecka
  5. Luksusowy wypoczynek w Karpaczu - Hotel 5 gwiazdkowy Karpacz
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Aniela Kowalczyk
Aniela Kowalczyk

Jako założycielka portalu poświęconego rozwojowi dzieci, moim celem jest oferowanie wsparcia rodzicom i opiekunom na ich niezwykłej drodze wychowania. Z wykształcenia psycholożka dziecięca, z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w pracy z rodzinami, łączę naukowe podejście z głęboką empatią. Na mojej stronie znajdziesz praktyczne porady oparte na aktualnych badaniach dotyczące edukacji, zdrowia emocjonalnego, zabawy oraz rozwijania kreatywności dzieci. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły